AK SİTELER AK SİTELER
Diğer Resmi Ak Siteleri
Kadın Kolları

Kadın Kolları

Kadınlarımızla yarınlar daha aydınlık olacak.

WEB SİTESİNE GİT
Gençlik Kolları

Gençlik Kolları

AK Gençlik, kökü mazide, gözü istikbalde olan gençliktir.

WEB SİTESİNE GİT
AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

Görüşleriniz bizim için önemli.

WEB SİTESİNE GİT
Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar toplumun kutup yıldızıdır.

WEB SİTESİNE GİT
Engelli Koordinasyon Merkezi

Engelli Koordinasyon Merkezi

Yeter ki gönüller engelli olmasın. İnşallah her engel aşılır.

WEB SİTESİNE GİT
TBMM Grup Başkanlığı

TBMM Grup Başkanlığı

WEB SİTESİNE GİT
AK Kütüphane

AK Kütüphane

AK Kütüphane

WEB SİTESİNE GİT
Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

WEB SİTESİNE GİT
18-06-2019 18:08:29

“Mursi, özgürlük ve adalet hasretiyle Hakk’a yürümüştür”

Mısır’ın demokratik yolla seçilen ilk Cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi, 3 Temmuz 2013'te dönemin Savunma Bakanı ve ardından Cumhurbaşkanı olan Abdulfettah es-Sisi tarafından gerçekleştirilen askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılmıştı.

Darbe sonrası tutuklanarak cezaevine konulan Mursi, 17 Haziran Pazartesi Günü gerçekleştirilen duruşmasında mahkeme salonunda hayatını kaybetti.

Darbe ile iktidardan indirildikten sonra Türkiye ile birlikte bütün dünyanın gündemine oturan Mursi, yargılandığı mahkemede görülen duruşmasında fenalaşıp ardından hayatını kaybetti. Mursi’nin ölümünün ardından yurt genelinde olduğu gibi Denizli’de de öğle namazını müteakip gıyabi cenaze namazı kılındı. Namazı, Denizli İl Müftüsü Mehmet Aşık kıldırdı. Namazın ardından ise dua okundu. Basın açıklamaları yapıldı.

“Mursi, özgürlük ve adalet hasretiyle Hakk’a yürümüştür”

Mısır’ın seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin ölümünün ardından 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı’nda düzenlenen basın açıklamasını okuyan AK Parti Denizli İl Başkan Yardımcısı Fatih Durmaz; “Mısır’ın siyasi tarihinde ilk kez demokratik seçimlerle Cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi, özgürlük ve adalet hasretiyle Hakk’a yürümüştür” dedi.

Mısır’ın siyasi tarihinde ilk kez demokratik seçimlerle Cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi, önceki gün mahkeme salonunda fenalaşarak hayatını kaybetti. Mursi’nin vefatının ardından Denizli’de siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Denizli Valisi Hasan Karahan, Denizli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali Değirmenci ile çok sayıda vatandaşın katıldığı basın açıklamasında bildiriyi; AK Parti Denizli İl Başkan Yardımcısı Fatih Durmaz okudu.

Durmaz; “Mısır’ın siyasi tarihinde ilk kez demokratik seçimlerle Cumhurbaşkanı seçilen Muhammed Mursi, özgürlük ve adalet hasretiyle Hakk’a yürümüştür. İnandığı dava uğruna ömrünü adayan Mursi, Mısır halkı için verdiği insanlık mücadelesinde zalim bir cunta zihniyetiyle devrilmiştir. 2013 Temmuz’unda kanlı bir darbe ile iktidarı ele alan Abdülfettah es-Sisi, kan ve gözyaşı üzerine kurduğu iktidarını yine kanla beslemiştir. Uluslararası hukuku ve insan haklarını yok sayarak Mısır halkını baskı altına alan zalim Sisi, masum insanları acımasızca katletmiştir. 21. yüzyılın Firavunu Sisi, darbeyle elde ettiği iktidarı süresince yüzlerce kişiyi idam etmiştir. Başta Amerika olmak üzere bazı Batı ülkeleri, maddi ve ideolojik çıkarları uğruna Mısır’da, darbe rejiminin insanlık dışı uygulamalarına karşı sessiz kalarak; işkenceleri, haksız yargılamaları ve vahşi idamları görmezden gelmiştir” dedi.

“MISIR’DA İNSAN HAKLARININ HİÇLENMESİNİ KABUL ETMEDİK”

Mursi’nin 2 bin 357 gündür hapiste olduğunun altını çizen Durmaz; “2 bin 357 gündür Mısır zindanlarındaki direniş destanını sürdüren Muhammed Mursi, zalimlerin mahkemesinde şehadete yürümüştür. ‘Sakın, Allah’ı zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma!’ (İbrahim, 42) diye buyuran bir dinin mensupları olarak bu süreçte bizleri en derinden yaralayan İslam dünyasının suskunluğu olmuştur. Barbar Sisi’ye karşı ‘dur’ diyen tek dünya lideri Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır. İnancımızın gereği ve liderimizin dik duruşuyla Mısır’da insan haklarının hiçlenmesini kabul etmedik, etmeyeceğiz. Biz, Mursi’nin verdiği onurlu mücadelesinin ve şehadetinin şahidiyiz. İnsanlık, zulme direnenleri ve zulmeden zalimleri unutmayacaktır” diye konuştu.

Close
SEN DE KATIL SEN DE KATIL

Gücümüze Güç Katın.